1999'dan Günümüze Baskı Çözümleri
  • İvedik Organize Sanayi Bölgesi 1341 cad. No:45-47-49 Yenimahalle / ANKARA
  • 0312 394 68 00
    info@parkurmatbaa.com

Asansör Etiket

Asansör Etiket

Asansör etiket yıllık kontrollerinden sonra uzman mühendisler taraflarından asansöre kırmızı, sarı, mavi ve ya yeşil etiketler yapıştırılmaktadır. Bu etiketlerin amaçları, asansörün kullanımının uygun olup olmadığını belirtme amaçlıdır. Yani kısaca bu asansörü kullanır isek canların ve malların güvenliklerine zarar verip vermeyeceğini asansör etiket öğrenmiş olmaktayız. Bu etiketler asansör kabini içerisinde yer almakta. Görünmekte olan bir yere yapıştırılma zorunluluğu olduğu için asansör kontrol kumandasının üst kısmına yerleştirilmektedir. Asansör etiket asansörlerin bakımları kolaylaşmakta. Etikete bakarak asansörün ihtiyaçlarını görmemiz mümkün olur. Eğer etiketlere uygun hareket ederekten asansörün arızalarını gidermezsek isek bunun ciddi anlamda cezası bulunmakta. Bu ceza, ilgili bakanlıklar taraflarından belirlenmekte. Asansör etiket mavi, sarı, yeşil ve kırmızı olmak üzerine 4 adet olmaktadır.
 

Peki ne işe yaramaktadır kırmızı asansör etiketi?

Asansör etiket kırmızı olan, asansörün hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğini belirtmekte. Kırmızı etiketli asansörlerin, uzman mühendisler taraflarından gerçekleştirilmekte olan kontroller sonrasında can ve mal güvenlikleriniz için yüksek riskler içeriyor anlamına gelmekte. Bu arızalar ve sorunlar tespit edildikten sonra ise asansör şirketleri tarafından mutlaka giderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu asansörlerin çalıştırılması cezaya neden olabilmekte.
 
Kırmızı renkli etiket bulunmakta olan asansörlerde 30 gün içerisinde tespit edilmekte olan uygunsuzluklar giderilmesi gerekir. Yoksa asansör kullanım dışı bırakılmakta. Bunun için de bağlı bulunmakta olan belediyeye gitmek ve asansörü mühürletmek gerekmekte. Kırmızı etiket iliştirilmekte olan asansörlerin sorunlarının giderilmesi giderilmediği 30 gün sonra tekrar kontrol edilmekte.
 

Asansör Etiket Sarı

Asansörlerin yıllık kontrollerinin den sonra uzman mühendisler taraflarından asansöre kırmızı, sarı, mavi ve ya yeşil etiketler yapıştırılmaktadır. Bu etiketlerin amaçları, asansörün kullanımının uygun olup olmadığını belirtmektedir. Yani kısaca anlatmak gerekirse bu asansörü kullanırsak can ve mal güvenliklerine zarar verip vermeyeceğini etiketler sayesinde öğrenmiş olabiliriz. Bu etiketler asansör kabini içerisinde yer almakta. Görünmekte olan bir yere yapıştırılması zorunlu olduğundan dolayı asansör kontrol kumandasının üst kısmına yerleştirilmektedir. asansör etiket ile birlikte asansörlerin bakımları kolaylaşmakta. Yani asansörde etikete bakılarak asansörün ihtiyaçlarını da görmemiz mümkün olmaktadır. Eğer etiketlere uygun hareket etmeyerekten asansörün arızalarını gidermez isek bunun ciddi anlamda cezası bulunuyor. Bu ceza, ilgili bakanlıklar taraflarından belirlenmekte.