1999'dan Günümüze Baskı Çözümleri
  • İvedik Organize Sanayi Bölgesi 1341 cad. No:45-47-49 Yenimahalle / ANKARA
  • 0312 394 68 00
    info@parkurmatbaa.com

Asansör Etiket

Asansör Etiket

Asansör Etiket Sistemi Dediğimiz Sistem Nedir?
Düzenli olarak dönemsel kontrolü yapılan asansörler, işinde tecrübeli ve uzman mühendisler tarafından etiketleniyor. Bu etiketlerin ayırt edici özelliği renklerinin farklı olmasıdır. Kırmızı, sarı, mavi ve yeşil renkli olan asansör etiketler üzerine siyah yazılar yazılarak tamamlanır.

Asansör Etiket Neden Önemlidir?

Asansör Etiket, can ve mal güvenliğimiz için son derece önemli bir etiket sistemidir. Genellikle asansörlerde düğme etrafında ya da kumandanın etrafında bulunurlar. Ana katlarda bulunan düğme panel çevresinin yanında bulunur. Herkesin kolayca görebileceği konumda bulunmak zorundadır. Asansör Etiketlerin anlamlarını aşağıda açıkladık.

Kırmızı Etiket

Asansör Etiket arasında en tehlikeli ve dikkate alınması gereken etiket türü kırmızı etikettir. Uzman mühendisler tarafından kontrol edilen asansörler, can ve mal güvenliği açısından en yüksek riskli asansörlere kırmızı etiket takılır. Kırmızı etiket takılan asansöre, 1 ay içerisinde bakım yapılmaz; eksikleri giderilmez ise asansör mühür kullanılarak devre dışı bırakılır. Kırmızı etiket takıldıktan sonra, yetkili kişiye ya da departmana iletildikten sonra asansör hakkında aksiyon almaları için 1 ay süre verilir. 

Sarı Etiket 

Asansör Etiket türü olan sarı etiket, uzman ekipler tarafından yapılan denetimler sonrasında can ve mal güvenliği kapsamında testi geçemeyen asansörlere yapıştırılır. Asansöre sarı tür bir etiket yapıştırıldıktan sonra yetkili bina görevlisine iletilir ve sorunların çözülmesi için 2 ay (60 Gün) tanınır. Bina görevlisi, bu kusurları 2 ay içerisinde gidermezse, tutanak tutulur ve asansör kullanıma kapatılır. 

Mavi Etiket

Uzman ekipler tarafından yapılan testler sonrasında, can ve mal güvenliği kapsamında hafif derecede risk taşıyan asansörlere mavi etiket takılır. Belirlenen kusurların giderilmesi için, bina görevlisine 2 ay süre verilir.

Yeşil Etiket

Asansör Etiket türü olan yeşil etiket, bina görevlilerin ve biz kullanıcıların en sevdiği etiket türüdür. Çünkü bu tür etiket türü, asansörde hiçbir kusur olmadığını, can ve mal güvenliğini hiç riske atmadığını belirtmektedir. Eğer asansörünüzde yeşil etiket takılıysa, almanız gereken bir aksiyon yoktur çünkü asansörünüz gayet güvenli çalışıyor ve risk taşımıyordur. Bu kapsamda içiniz rahat olabilir.