1999'dan Günümüze Baskı Çözümleri
  • İvedik Organize Sanayi Bölgesi 1341 cad. No:45-47-49 Yenimahalle / ANKARA
  • 0312 394 68 00
    info@parkurmatbaa.com

Asansör Etiket Renkleri ve Anlamları

Ankara matbaa firmaları hayatın pek çok alanında karşımıza pek çok tasarımın üretimini yapmaları nedeni ile önemli kuruluşlardır. Bugün market raflarında yer alan ambalajlar, çeşitli amaçlara uygun promosyon ürünler, matbu evraklar ve reklam alanında pek çok tasarım bu firmaların ürünüdür.
Asansör etiket ise son yıllarda hayatımıza giren ve çok katlı yapılarda bulunan asansörler içerisinde yer alan ve hayati öneme sahip olan tasarımlardır. Üzerinde üretici firma bilgileri ve iletişim kanalları da yer alması sayesinde etkili bir iletişim unsuru olarak değerlendirilse de farklı renklere sahip olması ayrıca güvenlik uyarılarını da kapsar.

Asansör Etiketleri Neden Renklendirilir?

Asansör etiket özellikleri arsında yer alan söz konusu renkler kabinde yer almakla birlikte periyodik olarak kabinin denetimini yapan mühendisler tarafından verilmektedir. Kabin içerisinde herkesin görebileceği bir noktada bulunması zorunlu olan bu etiket yasal olarak bulundurulması zorunludur.
Asansör etiket renkleri kabin güvenliğini gösteren semboller olmakla birlikte kontroller sonucunda değişebilmektedir.
 

Asansör Etiket Renkleri ve Anlamları

Kırmızı Asansör Etiket: Bu renkte olan kabinler can ve mal güvenliği açısından yüksek riskli olduğunu belirtir. En kısa sürede sorunların giderilmesi gerekir. Sorunların giderilme süresi en fazla 30 gün olup bu süre içerisinde giderilmezse asansör mühürlenir.
 
Sarı Asansör Etiket: Yüksek riskli olmasa da kabinin can ve mal güvenliği açısından sorunlu olduğunun işaretidir. Bu etiketin yapıştığı kabindeki sorun en geç 2 ay içerisinde giderilmelidir.
 
Mavi Asansör Etiket: Uzman mühendislerin denetimi ardından hafif riskli olduğu belirlenen kabinlere yapıştırılmaktadır. En geç 1 yıl içerisinde sorunların giderilmesi gerekir. Aksi takdirde bir tutanakla birlikte ilgili kurumlara bildirilir.
 
Yeşil Asansör Etiket: Yapılan denetimler sonucunda kabinde can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir sorun olmadığını gösteren renktir.
 
Asansör etiket önemi yukarıdaki renk sembollerinden de anlaşılacağı üzere oldukça büyüktür. Çünkü asansörler can ve mal güvenliğimiz açısından periyodik olarak mutlaka kontrolleri yapılmalı ve bu etiketlerden bulunmalıdır. Binilen asansörlerde yer alan etiketlerin anlamları hakkında bilgi sahibi olunması ve bu doğrultuda kullanılması tavsiye edilir