1999'dan Günümüze Baskı Çözümleri
  • İvedik OSB Merkez San. Sit. 1341 cad. No:45-47-49 Yenimahalle / ANKARA
  • 0312 394 68 00
    info@parkurmatbaa.com

Ankara Matbaaları

ankara matbaa

Tarihin en önemli buluşları arasında sayılan matbaa, ilk olarak 15. yüzyılda Hollanda’da kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin Lale Devri diye anılan döneminde yani 1726 yılında İbrahim Müteferrika tarafından getirilmiştir. İnsanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan ve insanların iş yünü ciddi oranda azaltmış olan matbaanın diğer adı ise basım evidir. Günümüzde pek çok matbaa ofisleri bulunuyor ve bunların başında yer alan Ankara matbaaları çok büyük bir sektör olarak hizmet veriyor.

Matbaa Nedir?

Matbaa aslında basım evlerinde bulunan makinenin adıdır. Ancak dilimize bir işletim sistemi gibi giren matbaa, yazıların, resimlerin ya da şekillerin bir kağıt, deri yada kumaş özelliğindeki malzemelere basılarak çıkartılmasını sağlayan bir makinedir. Matbaa aynı zamanda basımını yaptığı ya da dışarıdan gelen yazılı ya da basılı ürünlerin çoğaltılmasını da sağlar. Ankara matbaaları belirli düzen ve sıra ile çok kapsamlı olarak çalışır. Matbaalarda gazeteler, dergiler, kartvizitler, romanlar, broşürler, kataloglar, düğün ve sünnet davetiyeleri, ambalajlar, ambalajların üzerine yerleştirilen etiketler gibi ürünler matbaalarda basılır ve çoğaltılır.

Matbaada Kullanılan Kağıt Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Matbaada kullanılan kağıtların çeşitleri basımı yapılacak ürünün ihtiyacına göre değişebilir. Basım sektöründe kullanılan kağıtların birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Antentli kağıt olarak bilinen hamur kağıtlar genellikle broşür ve kitap basımında kullanılırlar. İçeriği selülozdan zengindir ve az miktarda odun içerir. Mat ve parlak olarak ikiye ayrılan kuşe kağıtlar en çok broşür basımında kullanılır.

Kuşe kağıtlar renkli baskılarda kullanılan en ideal kağıtlardır. Ambalaj sektöründe kullanılan ince ve hafif bir kağıt pelur de matbaacılıkta kullanılan kağıt türlerinden biridir. Bunun yanında krome karton, kraft ve otokopi kağıdı gibi pek çok farklı kağıt türü matbaada kullanılır. Ankara matbaaları basımı yapılacak ürünlere göre farklı içerik yapısında kağıtlar kullanmaktadır.

Matbaalarda Basım Fiyatlarını Neler Belirler?

Matbaalarda basımı yapılacak ürünlerin içeriği, sayısı, basımda kullanılacak kağıdın türü ve ne tür bir basım yapılacağı gibi konular basım fiyatlarını etkiler. Basımı yapılacak ürünler hakkında önceden bir proje hazırlanır ve bu doğrultuda ürünler basıma gönderilir. Basım fiyatları hakkında bilgi almak için firmaları arayabilirsiniz.